czwartek, 25 sierpnia 2011

Morski zestaw gruntowy ..

Podczas wędkowania w morzu ołowiane ciężarki i specjalny system montowania zestawu gruntowego, tzw. paternoster, spełnia bardzo ważną rolę - pozwalają podać przynętę dokładnie w miejsce żerowania ryb. Dodatkowo dzięki zastosowaniu przyponu bocznego przynęta może zachowywać się naturalnie, pozostając jednocześnie przez cały czas w jednym miejscu. Na rynku dostępne jest ogromne bogactwo ciężarków i bomów do zestawów paternoster. Warto się dokładnie dowiedzieć, kiedy i jakiego rodzaju sprzętu należy używać oraz co i za ile kupić. Pozwoli to zaoszczędzić wiele pieniędzy i zbędnego wysiłku. Zamiast biegać po sklepach lub szukać fachowców znających się na łowieniu w morzu możesz przecież wędkować.

Ciężarki

Wybór odpowiedniego obciążenia jest bardzo istotny - i to bez względu na to, czy wędkuje się z brzegu, czy z łodzi. Podczas łowienia z brzegu trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę odległość, na jaką zarzucany będzie zestaw. Najczęściej będą to znaczne odległości ( 100-150 metrów ), dlatego konieczne będzie użycie dużego obciążenia. Nie bez znaczenia są też warunki pogodowe. Silne podmuchy wiatru lub deszcz znacznie utrudniają dalekie rzuty. Podczas wędkowania z łodzi liczą się przede wszystkim głębokość łowiska i wysokość fal. Im głębsza woda i większe fale, tym cięższy powinien być ołów. W przypadku łowienia przy samym dnie w głębokich, wyżłobionych przez silne prądy rynnach używa się plecionki. Ma ona dużo mniejszą średnicę niż żyłka nylonowa o tej samej wytrzymałości i stawia o wiele mniejszy opór prądom wodnym. Oznacza to, że potrzeba mniej ołowiu, aby utrzymać zestaw przy dnie. Plecionka ma jeszcze dodatkową zaletę - prawie się nie rozciąga. Dzięki temu lepiej sygnalizuje brania, a skuteczność zacięć znacznie wzrasta.

Ciężarek jak kotwica

Łowiąc ryby w czasie przypływu oprócz wagi ciężarka powinno się wziąć pod uwagę także inne czynniki. Wykonując dalekie rzuty koniecznie należy stosować obciążniki w kształcie kuli lub torpedy. Niewielu wędkarzy ( i niewiele z ich wędek ) może sobie poradzić z ciężarkami ponad 300-gramowymi. Poza tym nawet olbrzymi kawałek ołowiu nie jest w stanie zakotwiczyć zestawu przy silnych falach bocznych. Morze wyrzuciłoby na brzeg zestaw z takim obciążeniem w kilka minut. Rozwiązaniem jest wykorzystanie ciężarków z drucianymi wąsami. Takie ciężarki można kupić w różnych wielkościach od 85 do 250g. W ołowianych ciężarkach z drutem zamocowanym na stałe wąsy rozchodzą się od wierzchołka ołowiu i działają jak małe kotwice, unieruchamiając zestaw na dnie morza bez względu na wiatr czy fale. Jedyną wadą kotwiczącego ciężarka jest to, że przy wyciąganiu zestawu często się o coś zahacza. Ołów z wąsami odczepianymi jest tak zaprojektowany, aby nie było problemów przy wyciąganiu zestawu. Gdy przynęta leży na dnie morza, druty pewnie kotwiczą zestaw, a podczas ściągania przynęty same się odchylają i ciągną za zestawem. Ten rodzaj obciążenia jest podstawowym wyposażeniem wędkarzy łowiących z plaż. Do zarzucania na dalekie odległości najodpowiedniejszy jest ciężarek 150-gramowy. Takie obciążenie pozwala na wędkowanie w różnych warunkach pogodowych i przy użyciu różnych przynęt.

Inne ciężarki

Owalne ciężarki z drutami są przydatne w głębokich łowiskach i podczas sztormowej pogody. W takich warunkach wędkarz nie ma wyboru i musi używać cięższych zestawów niż wymagałaby tego wielkość łowionych ryb. Czasami jednak powierzchnia morza jest spokojna. Należy wtedy pozwolić, aby zestaw wolno przetaczał się po dnie. Podczas łowienia z plaży pozwoli na to ciężarek 50-150 g, w kształcie torpedy lub kuli. Do spiningowania używa się ciężarków wąskich i wydłużonych, aby zmniejszyć opór wody w trakcie prowadzenia przynęty. Do tego najlepiej nadają się spirale Jardine'a, które można wymieniać bez rozbrajania zestawu, lub ciężarki Wye'a. Do spiningowania używa się także przelotowych ciężarków w kształcie oliwki. Należy zablokować je z dwóch stron stoperami lub węzłami.

Morski paternoster

Wyróżnia się dwie odmiany tego zestawu, w którym ważną rolę odgrywa tzw. bom. Jest to plastikowa rurka, mająca z boku łącznik. W pierwszej odmianie do bomu mocuje się ciężarek, w drugiej - przypon z haczykiem.
Bom do mocowania przyponu z haczykiem - jest sztywnym elementem. Zakłada się go pomiędzy żyłkę główną a przypon. Dzięki rozdzieleniu żyłki głównej i przyponu zestaw właściwie prawie nigdy się nie plącze.
Bom w zestawie składającym się płasko - działa podobnie, ale ma pewną zaletę: podczas zarzucania ołów i przynęta są blisko siebie. Dzięki temu można zarzucić przynętę bardzo daleko ( mniejszy opór powietrza ). Gdy tylko zestaw znajdzie się w wodzie, ciężarek i przynęta natychmiast ustawią się we właściwej pozycji.
Bom do ciężarka, montowany przelotowo - jest podstawowym elementem podczas wędkowania z łodzi lub z plaż. Można go kupić w sklepie. Jednak taniej jest wykonać go samodzielnie. Potrzebny będzie nierdzewny drut i krótka plastikowa rurka. Przelotowe bomy są szczególnie przydatne przy łowieniu ryb z łodzi. Natomiast podczas wędkowania z brzegu, gdy zachodzi konieczność wykonywania bardzo dalekich rzutów, nie powinno się ich używać.
Ciężki bom wykonany z grubego plastiku lub metalu - ( np. Clementsa albo Kilmore'a ) ma zastosowanie w głębokich łowiskach i przy mocno sfalowanej powierzchni morza. Takie bomy mają niestety jedną wadę - są drogie. Różnorodność zestawów typu paternoster i ołowianych ciężarków powoduje, że wędkowanie jest proste i efektywne. Decydując się na któryś z nich zastanów się najpierw, jakie ryby chcesz łowić i gdzie to będziesz robił.

Artykuł został napisany z książki o tematyce łowienia morskiego, mam nadzieje, że się komuś przyda kto lubi łowić na morzu, i nie wie jakie ma zastosować zestawy gruntowe..

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz