sobota, 27 sierpnia 2011

Łowiska - Odra w okolicach Górzycy ..

Odra w okolicy miasteczka Górzyca ma niesłychanie ciekawą i urozmaiconą linię brzegową. Długie, kamieniste główki, stare, zrujnowane przez wodę opaski omywane przez główny nurt rzeki, głębokie doły i płytkie kamieniste rafy, zwalone do wody drzewa i zatopione krzaki tworzą niezwykle atrakcyjne łowisko. Każdy wędkarz na pewno znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce. Znajdzie także ryby, bo na tym odcinku Odry jest ich dostatek. Miłośnicy ryb spokojnego żeru mogą liczyć na udane połowy grubych leszczy, płoci i krąpi. Często przyłowem będą karpie. Trafiają się także liny, amury, a nawet brzany i karasie. Wędkarze polujący na drapieżniki złowią szczupaki, sandacze, okonie, a także klenie, jazie i bolenie. Czasem na przynętę połakomi się wąsaty sum.

Znakomite łowiska leszczy

W miejscu, w którym woda napływa na jakąś przeszkodę, np. na ostrogę, mocny nurt wymywa głęboki dół. I właśnie w takich dołach miejscowi wędkarze łowią kapitalne leszcze, klenie i jazie.Czym głębszy dół, tym lepsze łowisko. Używając solidnego sprzętu: 4m wędzisk, kołowrotków z żyłką 0,25mm i przyponów 0,18-0,20mm. Na żyłkę zakładają duży wyporny spławik i ciężarek 20g - taki zestaw utrzymuje przynętę w jednym miejscu na dnie, nie jest spychany przez mocny nurt w kamienie u nasady ostrogi, a wyporny spławik nie pozwala się zatopić wirom i prądowi. Na haczyk zakładają po kilka ziaren kukurydzy, czerwone robaki, kostki ziemniaków, rzadziej białe robaki. Efekty mają wyśmienite i w ich siatkach najczęściej pływają 2-kilogramowe leszcze, grubaśne jazie, płocie i klenie, a czasem nawet karpie. Oczywiście skutecznie można połowić również w innych miejscach i innymi metodami. W warkoczach za główkami i na opaskach dobrze sprawdza się przystawka ze spławikiem, a w basenach między ostrogami gruntówka z koszyczkiem zanętowym lub bez. Miłośnicy przepływanki mogą spróbować swych sił na prostkach ze średnim uciągiem wody.

  
Spinning w garść

Spinningiści na szczytach ostróg i kamiennych opaskach mogą zapolować na duże klenie i jazie. Najskuteczniejszymi przynętami szczególnie na opaskach są niewielkie 4-5 centymetrowe woblerki o agresywnej pracy. Warto także spróbować na niewielkie błystki obrotowe. Oprócz jazi i kleni trzeba liczyć się z braniem brzan lub szczupaków, gdyż często odwiedzają one te miejsca. Wytrawni łowcy powinni zmierzyć się z licznie występującymi tutaj boleniami. Rapy są niezwykle płochliwe i ostrożne, dlatego polując na nie trzeba stać się niewidzialnym. Niezawodnymi przynętami są wąskie błyski wahadłowe i obrotowe longi. Sprawdzają się także 5-7 centymetrowe twistery i rippery. Na szczupaki i sandacze warto zasadzić się na kamienistych opaskach. Wielu wędkarzy omija te wspaniałe łowiska, bo jak twierdzą prąd jest tutaj za mocny, brzeg prosty i nieciekawy, a zaczepów mnóstwo. Jest to duży błąd, bo choć prostki są trudne do obłowienia, obfitują w różne gatunki ryb. Najskuteczniejszymi przynętami na opaskach są 5-7 centymetrowe pływające woblery, które prowadzi się bardzo powoli pod prąd. Oprócz szczupaków i sandaczy można liczyć na dorodne klenie i jazie.

Ciemną nocą

Ciepłe letnie noce są znakomitą porą do łowienia drapieżników. Kluczem do sukcesów jest znalezienie odpowiedniego łowiska. musi być płytkie ( najlepiej jeśli głębokość nie będzie przekraczała 1m ), z dnem pełnym zaczepów ( kamieni, patyków ) i wyraźnym uciągiem wody. W takich miejscach sprawdzają się płytko schodzące, pływające woblery. Jeśli zachowacie absolutną ciszę na łowisku, nocne polowanie zakończy się złowieniem wspaniałych kleni, jazi i sandaczy, a jeśli macie choć trochę szczęścia rzeka obdarzy was sumem.

Artykuł ten opisuje rzekę Odrę, jakie występują w niej gatunki ryb i jak je łowić.. Mam nadzieję, że się przyda wielu wędkarzom z tamtej okolicy i nie tylko..

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz